Festival USE THE C!TY po desiatykrát oživí mesto umením

Košice, 10. mája -  Jubilejný 10. ročník Festivalu USE THE C!TY prichádza do Košíc spájať umenie s verejným priestorom. Avšak nebude to len oslava umenia, ale aj oslava samotných Košičanov či lokálnych umelcov. Tí z periférie mesta – teda zo sídlisk či z Výmenníkov, prídu počas festivalového týždňa od 30. mája do 2. júna do centra Košíc a predvedú to najlepšie zo svojej tvorby. 

Festival USE THE C!TY oživí Košice vďaka pestrým podobám umenia v samotnom centre Košíc. Program festivalu je vyskladaný zo širokého spektra žánrov v podaní lokálnych umelcov. Motto tohtoročného festivalu „Si tým, kde žiješ“, nabáda všetkých obyvateľov a návštevníkov mesta aktívne sa zapojiť a nechať na seba pôsobiť umenie. 

Cieľom festivalu USE THE C!TY je predstaviť tvorivých Košičanov v centre mesta. V programe sa odprezentujú košické kapely, komunitné divadlá a ochotníci, začínajúci i pokročilí výtvarníci či iní kreatívci. Mesto počas štyroch festivalových dní ožije kultúrou a umením. Chcete si vyskúšať legálne sprejovanie? Naučiť sa háčkovať? Zažiť divadlá v čarokrásnej atmosfére Mestského parku? Počúvať live vystúpenie hudobníkov v električke alebo ju pomaľovať? To všetko a omnoho viac ponúka program festivalu USE THE C!TY,“ povedala Gabriela Mišurová za organizačný tím Výmenníkov z K 13 – Košických kultúrnych centier.

Prvý festivalový deň odštartuje oficiálnym zvesením nadrozmerného háčkovaného plášťa, na ktorom pracovali dobrovoľníci. Vyše 100 farebných štvorcov bude tvoriť plášť, ktorý si každý hrdý Košičan pripne a stane sa tak na malú chvíľu superhrdinom mesta. V rovnakom čase bude pristavená električka a v nej antistresová omaľovánka na jej šestnástich oknách. 

Zároveň sa počas festivalu vytvára priestor na aktívne zapojenie verejnosti. V centre Košíc sú pre obyvateľov a návštevníkov pripravené workshopy grafiti, háčkovania, žonglovania, interaktívne inštalácie, súťaže v spoločenských hrách a rôznorodé detské aktivity pri príležitosti oslavy Dňa detí. 

Originálne podujatia sú lákadlami pre širokú verejnosť

Počas prvých festivaloých dní bude až dvadsaťjeden umelcov, profesionálov i amatérov, maľovať v plenéri mesta to, čo je ich srdcu  v rámci Košíc najbližšie. Siahnuť môžu po rôznorodých technikách a štýloch. Tradičná Hudba v električke sa tento rok rozrastá na šesť samostatných unplugged koncertov. Rytmy folku, popu, rocku, funku a blues zaznejú v priestore pohybujúcej sa električky číslo 6. Pestrý výber coverov, ale aj vlastný repertoár predvedú kapely či jednotlivci piatkový podvečer počas Hudby v meste. Obzvlášť dynamickým podujatím bude cirkusový sprievod mestom. Akrobacia, žonglovanie, bublinová show začne pri Dolnej bráne, presunie sa k Morovému stĺpu a do Mestského parku.

Headlinerom festivalu je módna a ohňová show

Veľkolepým podujatím bude módna show Cirkus. Pri altánku v Mestskom parku sa predvedú dievčatá a ženy v najpestrejšej kolekcii od komunitnej značky VYVA v spolupráci s Fairy Fashion. Súčasťou prehliadky bude aj žonglérske a ohňové vystúpenie profesionálnych cirkusantov Žongléros Ansámbl z Plzne. Na záver dokonalú atmosféru v parku potvrdí koncert kapely Shamrock Redheads. Módna a ohňová show začne o 20.00 pri altánku v Mestskom parku v posledný festivalový deň. 

Vstupy na všetky podujatia sú zdarma.
Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

USE THE C!TY - Program

Zdroj: www.vymenniky.sk

Odporučiť priateľom

Komentáre

    Zatiaľ nebol pridaný žiaden komentár