Welcome to the Nu Spirit world

Nu Spirit is a brand shaping Bratislava's underground night scene for more than a decade. If you want to escape the increasingly commercial atmosphere of the city's nightlife and spend time with like-minded people than the two venues bearing the Nu Spirit tag are the right places for you.

Nu Spirit is for people who want more in their lives than what the average commercial world offers. People who don't take things for granted, people who are not afraid to explore new musical styles. DJs and live bands performing in the Nu Spirit Club or its smaller brother -- the Nu Spirit Bar -- play soulful music, varying from jazz to hip hop, house or drum’n’bass. Even as styles may vary there is always a common denominator: it's music with soul.

Over the 13 years, we have hosted Grammy-winning musicians such as Robert Glasper or David Sanborn, some of the freshest acts on the musical scene such as Jamie Woon or Jimmy Edgar as well as legendary DJs and producers and genuine founders of dance music, including LTJ Bukem and Hardfloor.

The Nu Spirit Club is located on Sturova 3 in Luxor passage way, a few minute walk from the old town. An underground location with the main non-smoking stage and a separate smoking floor offers the ultimate Bratislava night life experience for a discerning clubber or just anybody who prefers to have his drink in a friendly atmosphere with good music. Programming varies from quiz and fashion shows and live gigs on week days to parties with top-notch local and international DJs over weekends. The venue is open from Wednesday to Saturday morning, but check our program for occasional events in the rest of the week and entry prices to events. They vary from zero to 10 euros for parties with well-known headliners, but there is frequently a chance to get in for free before 10 pm.

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Značka Nu Spirit je kľúčovým prvkom bratislavskej undergroundovej hudobnej scény už viac ako desaťročie. Ak sa chcete vyhnúť čoraz komerčnejšej atmosfére nočnej Bratislavy a stráviť čas s ľudmi, ktorí majú rovnaký pohľad na svet ako vy, tak oba podniky fungujúce pod brandom Nu Spirit sú tu práve pre vás.

Nu Spirit je pre ľudí, ktorí chcú od života viac než im ponúka dnešný komerčný svet. Pre ľudí, ktorí sa neboja objavovať nové hudobné žánre. Dji a živé kapely vystupujúci v Nu Spirit Bare a Nu Spirit Clube hrajú rozmanité žánre od jazzu cez hip hop po house alebo drum and bass. Aj keď štýly môže byť rôzne, všetka hudba, ktorú v Nu Spirite počujete, má jedného spoločného menovateľa. Je to hudba, ktorá má dušu.

Nu Spirit Club nájdete na Štúrovej 3 v Luxor pasáži, len niekoľko minút peši od historického centra. Podzemný priestor s hlavným nefajčiarskym parketom a oddelenou fajčiarskou časťou so samostatným zvukom ponúka ideálny zážitok pre všetkých náročnejších kluberov, alebo pre kohokoľvek, kto si chce dať drink v priateľskom prostredí za zvukov kvalitnej hudby. V programe nájdete okrem koncertov a víkendových parties s top zahraničnými a domácimi DJmi aj špecialitky ako sú barový kvíz, stand-up comedy alebo fashion show. Klub je obvykle otvorený do skorého rána od stredy do soboty, oplatí sa však skontrolovať web stránku, či sa niečo nedeje aj v iné dni. Vstupné sa pohybuje od nuly po 10 eúr na žúroch s headlinermi svetového mena, zriedkavo aj viac. Na vikendové parties sa však často dá dostať aj zadarmo, stačí prísť pred desiatou.

Mapa

Adresa: Štúrova 3, Bratislava
Web: http://www.nuspirit.sk

Odporučiť priateľom

Komentáre

    Zatiaľ nebolo pridané žiadne hodnotenie