VSTUPNÉ:
- deti do 10 rokov v sprievode dospelej osoby: zadarmo
- študenti, žiaci, dôchodcovia a osoby ZŤP: 1,50€
- dospelí: 2,00€

Galéria je otvorená denne okrem pondelka od 1. mája do 31. októbra

Posledný vstup do Galérie je o 18:45 hod.

Ján Kulich je už dávno významnou súčasťou slovenského sochárstva.
Podstata jeho diela vyrastá z koreňov ľudovej kultúry a bol bytostne presvedčený o tom, že všetko, čo vytvoril, patrí Slovensku. Jeho snažením bolo, aby ľuďom ukázal cez svoje dielo aké je to naše Slovensko krásne a duchovne bohaté, priamo v jeho rodisku, s ktorým zostal navždy spätý aj keď žil a pracoval v hlavnom meste.

Až na malé výnimky sa jeho celoživotná tvorba zachovala v celistvosti. Od drevených sošiek z detstva, cez kresby, skice, obrazy, medaily, reliéfy, plastiky až po posledný portrét pozostáva z takmer 3700 diel a tvorí ťažisko zbierky galérie.

Myšlienka sprístupniť Kulichove diela širokej verejnosti v jeho rodisku vznikla ešte počas jeho života.
Vďaka významnej a zásadnej pomoci Železiarní Podbrezová a.s. sa podarilo Galériu vybudovať na vlastnom pozemku - v strede dediny, medzi školou a evanjelickým kostolom.

Slávnostné otvorenie Galérie Jána Kulicha sa uskutočnilo v piatok 10. júla 2015 spolu s vernisážou prvej výstavy v nej ako programovej súčasti 50. ročníka Folklórnych slávnosti pod Poľanou.

Koncept výstavy Piliere a klenby národnej kultúry Slovenska v sochárskom a medailérskom diele Jána Kulicha pripravil k príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra doc. Ing. Viliam Ján Gruska v spolupráci s akad. mal. Máriou Molčanovou a akad. arch. Branislavom Kulichom.

Jadro výstavy tvoria portréty, plastiky a medaily osobností našich kultúrnych dejín (Solúnski bratia, Ľudovít Štúr, Matej Bel, Anton Bernolák, Matej Hrebenda, Milo Urban, Milan Rúfus, Martin Kukučín, Andrej Sládkovič, Marína, Detvan) a symboly ľudovej kultúry: Zvončiar a Morena. Výstavu dopĺňajú kresby skicované v amfiteátri počas folklórnych slávností v Detve v rokoch 1967-1980 ale aj doposiaľ v celku nevystavený súbor 31 bronzových reliéfov Svadbenie, ktorý Ján Kulich vytvoril v rokoch 1982 až 1991. Súčasťou výstavy sú krátke digitálne prezentácie dotvorených hudbou: Svadbenie, Zrod sochy a Instrumentum Excellens.

Poslaním Galérie Jána Kulicha je sprístupniť dielo Jána Kulicha kultúrnej verejnosti a zoznámiť ju tak so širokým obsahovým záberom jeho tvorby a jej rozsahom.
S výnimkou výstavy na Bratislavskom hrade v roku 2010, usporiadanej jeho rodinou, nemal Ján Kulich reprezentatívnu výstavu takmer 30 rokov. Za tento čas stihla vyrásť jedna nová generácia, ktorá o tomto významnom sochárovi nevie nič, nanajvýš to, čo sa darí niekomu cez médiá verejnosti podsúvať.
Preto je prínosné, že sa konečne s jeho tvorbou majú možnosť zoznámiť všetci priamo a sami si tak spraviť obraz o diele, ktoré malo zostať zabudnuté, zdehonestované systematickou škandalizáciou a doslova vygumované zo slovenskej výtvarnej histórie.

Galéria Jána Kulicha je kultúrny projekt financovaný zo súkromných zdrojov.
Okrem expozície diela Jána Kulicha, postupne zostaveného do niekoľkých okruhov jeho celoživotných ťažiskových tém, má galéria v pláne v budúcnosti prezentovať tvorbu aj iných autorov, realizovať výchovno-vzdelávacie programy (nielen) pre deti a mládež, tvorivé dielne a pripravovať ďalšie výstavné projekty. Rozsiahla záhrada poskytuje priestor na workshopy a rôzne kultúrno-spoločenské podujatia.

Mapa

Adresa: Ul. Terézie Vansovej 2, Zvolenská Slatina
Web: http://www.galeriajanakulicha.sk

Odporučiť priateľom

Komentáre

    Zatiaľ nebolo pridané žiadne hodnotenie