Nitrianska vinohradnícka oblasť a v nej levický región sa právom považuje za najrozmanitejšiu oblasť, s najväčším množstvom vzájomne odlišných, ale významne miestne charakteristických viníc.

Geografická poloha a špecifické podmienky levického regiónu, položenie viníc na južných svahoch Štiavnického pohoria, ktoré je sopečného pôvodu, vytvárajú priaznivý terroir pre pestovanie rôznych odrôd vínnej révy a tým aj pre výrobu odrodovo bohatých a jedinečných vín tejto oblasti.

Prvá zmienka o práci vo vinici vo vtedajšom Levickom okrese pochádza z roku 1551 a následne po vojnových udalostiach v roku 1711 opäť nachádzame v štátnom archíve údaje o obnove starých viníc a výsadbe nových.


Pri obnove vinohradov v Leviciach zohrala dôležitú úlohu rodina Leidenfrostovcov, ktorí využili príbuzenské vzťahy v USA a zabezpečili dovoz nových odolných odrôd. Vinice v tom čase slúžili nielen ako zdroj príjmov obce, ale oberačky boli obľúbenými spoločenskými udalosťami, sprevádzané oslavou na počesť patróna vinohradníkov, svätého Urbana.

Levičania boli dodávateľmi vína aj pre významné obchodné kráľovské mesto celoeurópskeho významu – Banskú Śtiavnicu.

Typickými odrodami pre levický región sú Feteasca regala (Pesecká leánka), Veltlín zelený, Rizling rýnsky a Frankovka modrá.

Mapa

Adresa: M. Benku 4016/23, Topoľčany
Web: http://www.vinolevice.sk

Odporučiť priateľom

Komentáre

    Zatiaľ nebolo pridané žiadne hodnotenie